Telefon
WhatsApp
Plastik cerrahi kliniğine hacker saldırısı

Estetik ameliyatlar, güzellik ve gençlik peşinde koşanlar için popüler bir tercih olmuştur. Ancak kimlik hırsızlığı ve kişisel verilerin sızdırılması gibi siber güvenlik tehditleri, güzellik dünyasını da vurmuş durumda. Plastik cerrahi klinikleri, hem scalpel (cerrahi bıçak) hem de klavye kullanan kişilerin hedefi haline gelmiş gibi görünüyor.

SİBER SALDIRI OLAY, 26 TEMMUZ 2023'TE YAŞANDI

Brezilya merkezli ‘Thesnake02’ isimli hacker grubunun hedefinde bu kez bir plastik cerrahi kliniği vardı. Bilgisayar korsanları, plastik cerrahi kliniğinde tedavi olan kişilerin kişisel bilgilerine ulaştı. Brezilya'nın Belo Horizonte kentinde faaliyet gösteren Roberto Polizzi Plastik Cerrahi Kliniği hacker saldırısına uğradı. Olay, 26 Temmuz 2023'te meydana geldi ve klinikte ameliyat olan kişilerin görüntüleri ile finansal belgeler de dahil olmak üzere toplam 1,25 GB’lık özel veri sızdırıldı.

 


Hacker grubunun yayınladığı verilerden biri

 

HACKERLER ÖNCEDEN FİDYE TALEBİNDE BULUNDULAR

Roberto Polizzi Plastik Cerrahi Kliniği’nin bilgisayar sistemine giriş yapmayı başaran hacker grubu; gizli hasta bilgileri ve kişilerin çıplak görüntüleri dahil pek çok veriyi kopyalamayı başardı. Sızdırılan çıplak görüntüler ve diğer bilgilerin, kişiler için önemli riskler taşıdığı ifade edildi.  Daha önceden de ‘REvil’, ‘The Dark Overlord’ ve ‘Tsar Team’ gibi hacker grupları, dünya genelindeki çeşitli plastik cerrahi kliniklerini hedef almış, elde ettikleri veriler karşılığında fidye talebinde bulunmuşlardı.

KREDİ KARTI YA DA BANKA KARTI BİLGİSİ YOK

Dr. Roberto Polizzi tarafından yönetilen ve hacker saldırısına uğrayan klinik, sağlık ve tıp kurumlarını hedef alan siber saldırıların artan eğiliminin Brezilya’daki son kurbanı oldu. Başlangıçta Breach Forums'un en son sürümünde kamuya açıklanan sızdırılmış veriler, ‘hackread.com’ web sitesi tarafından da yakından incelendi. Ele geçirilen verilerin; ayrıntılı analiz, cerrahi prosedürlerle ilgili çıplak görüntüler, WhatsApp mesajları, sesli notlar, makbuzlar, CV'ler, faturalar, dahili klinik belgeleri ve iletişim bilgileri dahil olmak üzere çok sayıda gizli hasta bilgisini içerdiği saptandı. Ancak sızdırılan bu veriler arasında hiçbir kredi kartı veya banka kartı bilgisinin olmadığı açıklandı. Siber suçluların bu hassas içerikleri, şantaj dahil olmak üzere çeşitli zararlı faaliyetlerde kullanabileceği ifade edildi.

DÜNYA GENELİNDEKİ BENZER SALDIRILAR

Aralık 2020’de, İngiltere'nin Manchester kentinde faaliyet gösteren The Hospital Group, ‘REvil' isimli hacker grubunun siber saldırısına kurban gitmişti. Plastik cerrahi kliniği ‘London Bridge Plastic Surgery’ (LBPS), Ekim 2017'de ‘The Dark Overlord’ isimli siber suçlular tarafından hedef alınırken, ‘Tsar Team’ ise Mayıs 2017'de Litvanya'nın Kaunas kentinde bulunan bir kozmetik cerrahi kliniği olan ‘Grozio Chirurgija'yı hacklemişti.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!