Telefon
WhatsApp
Mide küçültme ameliyatı hakkında tüm bilmek istedikleriniz


Mide küçültme ameliyatında hedeflenen şey, bireyi normal ağırlığına çekerek yaşamına sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamaktır. Bu ameliyat, kişiye göre farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Her bir kişi için tedavi yöntemi değişiklik gösterebilir. Doktorlar hastanın tetkiklerini gerçekleştirerek kendisi için en ideal yönteme karar verir ve süreç başlamış olur.

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI NEDİR? 

Mide küçültme ameliyatı hakkında yapılacak en kısa ve en net tanım kilosu fazla olan kişiler için uygulanan cerrahi operasyonlardır, denilebilir. Mide küçültme ameliyatı bireyin ideal vücut ağırlığına yeniden kavuşması için midenin bir kısmının alınması suretiyle gerçekleştirilir. Bu ameliyat sonrasında kişinin aldığı gıda miktarı azalır ve birey normalden daha az beslenerek doyma hissine ulaşır. Doğal olarak da bu durum ameliyat olan kişilerde kilo kaybına sebebiyet verir. Bu şekilde fazlalıklar vücuttan atılır.

mide-kucultme-ameliyati-fiyat

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI İÇİN YAŞ SINIRI NEDİR?

Mide küçültme ameliyatı olabilmek için en az 18 yaşında olmak gerekir. Ancak sağlığı tehdit eden durum ya da durumlar mevcutsa, 16-17 yaşlarında da doktorun uygun görmesi şartıyla kişiler ameliyat edilebilir. Ayrıca 80 yaşından büyükler için de mide küçültme ameliyatı uygun görülmez. Bu yaş grubundaki kişilere de genellikle mide küçültme ameliyatı yapılmaz.

ÇOCUKLARDA MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI

Mide küçültme ameliyatı için ideal yaş başlangıcı genellikle 18 olarak belirlenmiştir. Ancak kişide obezite durumu varsa ve bu çocuk kilo vermekte çok zorlanıyorsa ve vücut yağlarından veremiyorsa, doktor daha erken yaşta da ameliyatı uygun görebilir. Bazı çocuklar mide küçültme ameliyatı için uygun bulunurken bazıları ise uygun görülmeyebilir. Bu noktada karar doktorlarındır. Obezite hastası olduğu için hipertansiyon, şeker, kolestrol gibi rahatsızlıklarla boğuşan çocuklar gibi durumlar söz konusu olduğunda, doktorlar zaman zaman yaş alınmasını beklemeden ameliyat kararı verebilir.

mide-kucultme-ameliyati-fiyati

KADINLARDA MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI

Gerekli koşullara sahip ise ve doktoru onay verdiyse kadınlar mide küçültme ameliyatı olabilirler. Ancak bu ameliyatın ardından 1 yıl boyunca hamilelikten kaçınmaları gerekecektir. Ameliyatı takip eden bir yıl içinde gebe kalmayı planlayan kadınlarda mide operasyonu tercih edilmez. Süre. Atlatıldıktan sonra kadınlar doğum yapabilirler. Mide küçültme ameliyatı kısırlık yapmaz. Fakat kadınlar hormonal dengeleri nedeniyle ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde bazen uzun süreye gerek duyabilirler. Bu durum her kadın için geçerli değildir.  

ERKEKLERDE MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI

Erkekler de mide küçültme ameliyatıyla obezite derdinden kurtulabilirler. Kilo problemi cinsiyet ve yaş ayırt etmeden tüm insanların ortak derdi durumundadır. Yapılan araştırmalara göre erkeklerde mide küçültme ameliyatı oranı kadınlara göre daha düşüktür. Sağlık şartları uygun olan tüm erkekler doktorlarının vereceği karar ile mide küçültme ameliyatı olabilirler.

YAŞLILARDA MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI NASIL OLUR?

İleri yaşlardaki kişilerde mide küçültme ameliyatı riskleri biraz daha fazladır. Bunun nedeni, yaşlı bireylerin ameliyatta verilen narkozu kaldırma olasılığı olarak açıklanabilir. Bunun yanı sıra ileri yaşlarda ortaya çıkan rahatsızlık ve hastalıklar da mide küçültme ameliyatı için engel teşkil edebilir. Cerrahlar bireyin ameliyata uygun olup olmadığının kararını bazı testler yaparak kararlaştırır. Kalp ritmi, damar tıkanıklığı, şeker ve tansiyon gibi kronik hale gelmiş rahatsızlıklar göz önüne alınır, ameliyat kararı bunlara göre verilir.

mide-kucultme-ameliyati-sonrasi

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Mide küçültme ameliyatı olacak kişi dahiliye, psikolog, radyoloji uzmanları ve diyetisyenler tarafından mercek altına alınır. İhtiyaç duyulan tetkikler yapılır ve doktorlar ameliyat kararını verir. Mide küçültme ameliyatı yapılacak birey, operasyon günü ya da ameliyattan bir gün önce hastaneye yatar ve gerekli ilaçları almaya başlar. Ardından hazırlanan ameliyathanede cerrahi işlem gerçekleşir. Mide küçültme ameliyatı kapalı teknikle yapılır. Ameliyatta midenin yaklaşık yüzde 70 veya yüzde 80'e yakın bir kısmı alınır. Ameliyattan ortalama 24 saat sonra ise sızıntı kontrolü yapılır.

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI RİSKLERİ NELERDİR?

Her cerrahi operasyonun riskleri vardır. Mide küçültme ameliyatı da bu riskleri içerir. Bu riskler ameliyat olan kişilerin durumuna göre farklılıklar gösterebilir. Kimi hastalarda birden fazla risk faktörü söz konusu olabilir. Bazılarında ise hiçbir risk olmayabilir. Ameliyat öncesinde doktorlar hastalarına olacakları ameliyatın risklerini anlatmakla yükümlüdür.

mide-ameliyati

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATININ GENEL RİSKLERİ

* Enfeksiyon
* Aşırı kanama
* Narkoza karşı hassasiyet
* Solunum ya da akciğer problemleri
* Kan pıhtılaşması
* Gerekenden hızlı kilo verme
* İshal durumu
* Deri sarkması
* Bağırsak sorunları
* Nadir olarak can kaybı

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI NE YAPMALIYIM?

Mide küçültme ameliyatının ardından doktorun söylediklerine uyulması gerekir. Ameliyat dikişlerinin bakımına özen gösterilmeli, düzenli aralıklarla ameliyat yaralarına pansuman yapılması gerekir. Ayrıca hijyene de her zamankinden daha fazla dikkat edilmesi söz konusudur.

Doktorun vereceği beslenme programına da bire bir uyulması gerekmektedir. Ayrıca su tüketimi dengesine de dikkat edilmesi şarttır. Mide küçültme ameliyatının ardından alkollü ve gazlı içeceklerden uzak durulmalı, protein ağırlıklı bir beslenme programı tercih edilmelidir. Mide küçültme ameliyatı sonrası diyetisyenler genellikle bir yıllık bir beslenme programı verirler veya her ay kişinin durumuna göre beslenme listesini düzenlerler.

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI KAÇ GÜNDE İYİLEŞİR?

Mide küçültme ameliyatı olan kişiler, operasyondan 2-3 hafta sonra normal hayatlarına dönerler. Mide küçültme ameliyatı sonrası, yaklaşık 3 ya da 4 gün hastanede kalınması gerekebilir. Hasta taburcu edildikten sonra doktorunun belirlediği dönemlerde kontrole gelir. Tüm bunlar genel bilgiler olmakla birlikte, mide küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreçleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI BESLENME

Mide küçültme ameliyatı olan kişilerin operasyon sonrası beslenmesi büyük önem taşır. Sıklıkla kişiye ilk 15 gün sıvı diyeti uygulanır. Bu süreç sonrasında bir ay boyunca püre şeklinde beslenmeyle diyet devam eder. Püre diyetinin sonrasında diyetisyen ve cerrah kontrolünde normal gıda tüketmeye başlanabilir. Ancak hekimler hastanın püreyle beslenme sürecinin bir aydan uzun olmasına da karar verebilir.

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATININ YAN ETKİLERİ

Ameliyatın yan etkileri doktor talimatlarına uyulduğu takdirde en aza indirgenecektir. Ameliyatın ardından gıda alımının yavaşlaması nedeniyle vitamin eksikliği sorunları görülebilir. Diyetisyen bu sorunun önüne geçmek için uygun bir liste hazırlar fakat bazı kişilerin bünyesi hassastır. Tüm diyet düzenlemelerine karşın bu kişilerde D vitamini ve B12 vitamini değerlerinde düşüş gözlemlenebilir.

Mide ameliyatlarının ardından hastaların bağırsak sorunları yaşanması durumu da söz konusu olabilir. Mide küçültme ameliyatında midenin yaklaşık yüzde 80'lik kısmı alınır ve vücut bu duruma uyum sağlamaya çalışır. Bu uyum sürecinde vücudun tepki göstermesi normaldir.

Kilo kaybı nedeniyle yaşanan deri sarkmaları ise ileride germe a ya da deri alma operasyonlarıyla sorunsuz bir şekilde giderilebilir.  

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI KAÇ SAAT SÜRER?

Mide küçültme ameliyatı genellikle 45 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Ameliyat genel anestezi ile gerçekleştirilir. Mide küçültme ameliyatı esnasında ekstrem bir durum olursa bu süre uzayabilir. Bu noktada en doğru cevabı hastanın doktoru tarafından verilecektir.

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI FİYATI NEDİR?

Mide küçültme ameliyatı fiyatı her doktor ve hastane için değişiklik gösterir.  

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!