Telefon
WhatsApp
İnsan kulağını 3D yazıcılarda kopyaladılar


16 Mart 2024’te Acta Biomaterialia'da çevrimiçi olarak yayınlanan çalışma, kulak sorunu ile doğan veya daha sonraki yaşamında kulağını kaybedenler için büyük umutlar verdi.

KULAK ESTETİĞİ FİYATLARINA DA ETKİ EDECEK

NewYork-Presbyterian / Weill Cornell Tıp Merkezi'nde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve Weill Cornell Medicine'de Profesör olan Dr. Jason Spector, "Kulak rekonstrüksiyonu birden fazla ameliyat ve inanılmaz miktarda sanat ve incelik gerektirir" ifadelerini kullandı ve ekledi, "Bu yeni teknoloji, dış kulak deformitelerini düzeltmek için ameliyata ihtiyaç duyan binlerce kişi için müthiş seçenekler sunacaktır."

kepce-kulak-ameliyati (3)
3D yazıcı ile üretilen kulağın ilk görüntüleri 

Bu teknolojik gelişmenin ilk olarak kulaklarında deformasyon olan ya da kulaksız kişiler için uygulanacağı ifade edilirken, önümüzdeki züreçte kulak estetiği operasyonlarında da bu teknolojiden faydalanılabileceği belirtildi. 3D teknolojisinin plastik cerrahi süreçlerine dahil olmasının, önümüzdeki yıllarda çeşitli kulak estetiği ameliyatı fiyatı indirimlerine de neden olabileceğine vurgu yapıldı.

KULAK AMELİYATINDA KABURGADAN KIKIRDAK ALINMAYACAK

Cerrahlar genellikle, bir çocuğun kaburgalarından alınan kıkırdağı kullanarak, ağrılı ve yara izi bırakma ihtimali yüksek bir operasyon yaparak yeni kulaklar yapıyor. Ortaya çıkan bu yeni kulak, kişinin sağlam olan diğer kulağına benzeyecek şekilde hazırlansa da genellikle aynı esnekliğe sahip olmuyor.

Profesör Dr. Jason Spector konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, kişinin kendi dokusu kullanılarak üretilen greftlerden elde edilen yeni kulakların, hem hissetme hem de esneklik açısından çok büyük avantajlara sahip olacağını söyledi.

kulak-estetigi-fiyati

Profesör Spector, ayrıca, kulaklarında sorun olan kişiler için bu işlemin çok daha ağrısız ve rahat geçeceğini ifade etti. Ancak kepçe kulak ameliyatı veya kulak küçültme ameliyatı için bu uygulamanın kullanılmasına şu an için gerek duyulmayacağına da dikkat çekildi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!