Telefon
WhatsApp
Güneş kaynaklı yaşlanma ve kırışıklıklar tarih oluyor


Fotoyaşlanma, cildin güneş ışığına maruz kalmasıyla oluşan bir tür yaşlanma sürecidir. Ultraviyole (UV) ışınları, cildin derin katmanlarına nüfuz ederek cilt hücrelerinde DNA hasarına neden olabilir ve ciltte çeşitli değişikliklere yol açabilir. Bu değişiklikler arasında kırışıklıklar, cilt lekeleri, elastikiyet kaybı, deri kalınlaşması ve çeşitli cilt tonu ve dokusu değişiklikleri bulunur.

GÜNEŞ KORUYUCULARI KULLANMAK FAYDALI OLABİLİR

Fotoyaşlanma genellikle güneşe maruz kalan bölgelerde yaşayan insanlarda daha belirgindir ve genellikle yüz, boyun, eller, kollar gibi açıkta kalan cilt bölgelerinde daha belirgin bir şekilde fark edilir. Güneş koruyucu kullanımı ve cilt bakımı rutinleri, fotoyaşlanmanın etkilerini azaltmada önemli rol oynar.

kirisiklik-giderici

GÜNEŞ IŞINLARI ERKEN YAŞLANMA NEDENİ

İnsan cildinin sürekli olarak ultraviyole ışığa maruz kalması, erken yaşlanma veya fotoyaşlanmaya yol açar. Cilt fotoyaşlanmasıyla birlikte, cildin üst tabakasının altında bulunan ve cilde destek sağlayan tip I kollajen demetleri parçalanır. Bu durum kırışıklıklara, kırılganlığa ve cildin destek ve elastikiyetinin kaybına neden olur.

FOTOYAŞLANMANIN ÖNÜNE GEÇEN UYGULAMA

UM Tıp Fakültesi'nden Klinik Dermatoloji Profesörü Frank Wang, güneş ışığının tip I kollajene zarar vermesini engellemenin en iyi yolunun günlük olarak ve özellikle dışarıda vakit geçirirken sürekli güneş kremi kullanmak olduğunu söylüyor. Uzmanlar, sonuçları yeni alınan bir çalışmada, en popüler dermal dolgu maddesi olan çapraz bağlı hyaluronik asidin fotoyaşlanmış cilde enjekte edilmesinin, fotoyaşlanma ile ilişkili dermal değişiklikleri tersine çevirebileceğini gözlemledi. Bu dolgu maddeleri genellikle çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için cilde enjekte edilirler. Cilde hacim ekleyerek klinik iyileşme sağladıkları düşünülmektedir. Ancak araştırmacılar, çapraz bağlı hyaluronik asidin dermiste yeni tip I kollajen üretimini de uyardığını bulmuşlardır.

kirisiklik-kremi

KOLLAJEN ÜRETİMİNİ ARTIRIYOR

Bu dolgu maddesi bu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirir ve enjeksiyondan sonraki birkaç hafta içinde kollajen üretimini arttırır. Ayrıca, uzun ömürlüdür ve bir yıl boyunca daha fazla kollajen birikimini teşvik eder. Bu bulgular, dolgu maddesinin kısa vadede cildin görünümünü nasıl iyileştirdiğini göstermektedir - dolgu yapma ve kollajen üretimi kombinasyonu.

ETKİSİ UZUN SÜRE DEVAM EDİYOR

Ek olarak, yeni oluşan dermal kollajenin uzun yıllar sürmesi nedeniyle, bulgular ayrıca dolgu maddesinin enjeksiyondan aylar hatta bir yıl sonra uzun vadeli klinik iyileşmeyi nasıl destekleyebileceğine dair fikir de vermektedir. Dr. Wang, bu yeni uygulama ile ilgili olarak, “Tek bir çapraz bağlı hyaluronik asit dermal dolgu maddesi enjeksiyonu, kollajen birikimini artırarak cildin hızlı ve uzun süreli iyileşmesine neden olabilir ve tekrarlayan enjeksiyonlar daha fazla kollajen ekleyebilir. Sonuçta yeniden tedavi ihtiyacını azaltabilir” ifadelerini kullandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!