Telefon
WhatsApp
Frankenstain kliniği inceleme altına alındı


Daily Mail haberine göre, Austin'de bulunan Crane Transseksüel Cerrahi Merkezi, kendini transseksüel veya ikili cinsiyete sahip olmayan olarak tanımlayan bireylere hitap eden dizi ameliyatlar sunuyor. ‘Frankenstein Laboratuvarı’ lakaplı klinik, hastalarda hem penis hem de vajina oluşturulmasının yanı sıra cinsel organların tamamen çıkarılmasını içeren prosedürler sunuyor.

“YAPAMAYACAĞIM ESTETİK AMELİYAT YOK”

Kliniğin başındaki Dr. Curtis Crane, kendisini hem plastik cerrahi hem de üroloji alanında yetenekli, transseksüel cerrahi ve rekonstrüktif üroloji konusunda uzmanlaşmış birkaç uygulayıcıdan biri olarak lanse ediyor. Crane, 2020'de bir Facebook Live videosunda, “Bir hastanın yerine getiremediğim bir cerrahi taleple geldiği bir zaman olacağını düşünemiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

vajinoplasti (1)
Her yıl binlerce kişi cinsiyet değiştirme ameliyatı oluyor

“YANLIŞ VE GEREKSİZ AMELİYATLAR”

Bununla birlikte, Crane ve kliniği, yanlış ve gereksiz ameliyatlar, enfeksiyonları ve komplikasyonları ele almada ihmal ve başarı oranları hakkında yanıltıcı iddialar sunan eski hastalar tarafındna açılan sekiz farklı dava ile karşı karşıya… Crane Center'ın yılda 200'den fazla üst düzey ameliyat ve 150 vajinoplastinin yanı sıra trans bireyler için sağlıklı cinsel organların çıkarılmasını içeren çeşitli diğer prosedürleri gerçekleştirdiği bildiriliyor. Bu tür ameliyatların uzun vadeli etkileri ve komplikasyonları yeterince araştırılmadığından, bu uygulamalar tıp uzmanları arasında endişe ile karşılanıyor.

cinsiyet-degistirme
Dr. Curtis Crane

SON GÜNLERDE BU TARZ ŞİKAYETLER ARTIYOR

Daily Mail'e göre, Crane Center tarafından gerçekleştirilen neredeyse tüm ameliyatlar sigorta kapsamında. Heritage Foundation'ın bir üyesi olan Jay Richards, kliniğin uygulamalarını eleştirerek, “Bu korkunç prosedürlerle uğraşan klinikleri Frankenstein'ın laboratuvarıyla karşılaştırmak cazip geliyor, diyor.

Cinsiyetler arası geçiş sürecinde hormon tedavisi ve cinsiyet değişikliği ameliyatları, bazı doktorların kötü uygulamalarını ve ihmallerini ortaya çıkaran Dünya Transseksüel Sağlığı Profesyonelleri Birliği (WPATH) dosyalarının yayınlanmasından sonra son haftalarda giderek daha fazla eleştiri topluyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!